کشاورزی
تست 
پيوندهای روزانه

اهمیت فضای سبز و تأثیر آن بر روان انسان:

فطرت انسانها گرایش ذاتی به طبیعت دارد.نیاز انسانها از ابتدای خلقت به گیاه و طبیعت نیاز زیستی و حیاتی بوده است.این یک نیاز فیزیولوژیکی است. اگر نیازهای اولیه انسان ارضاء نشوند ممکن است که نیاز به پرخاشگری قویترین نیاز باشد.فضای سبز سرشار از رنگهای متنوع است اما رنگ سبز در آنها حاکمیت دارد.رنگ سبز از نظر روانشناسی اصولا" رنگ آرامبخشی است و می تواند فضای مربوط را از نظر روانی برای انبوه مردمی که در مراکز انسانی تجمع کرده اند قابل تحمل تر نماید . هنگامی که یک فرد به طبیعت روی می آورد و درختان سر سبز و گل های زیبا را می بیند و صدای آب و نغمه پرنده ها را می شنود لحظه های دلپذیری برای او ایجاد می گردد.در زمینه اثرات روانی درختان و فضای سبز  تحقیقات  انجام گرفته نشان دهنده این مطلب بود که فضای سبز دوره بستری بیماران را کوتاه  و دوره نقاهت آنها را تا ۸% کاهش میدهد.کاشت صحیح درختان میتواند بر روی مصرف انرژی در ساختمان ها تأثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد . هزینه گرم کردن یا خنک کردن ساختمان ها در صورت کاربرد درختان کاهش می یابد . درختان باعث جذب ۹% انرژی خورشیدی در تابستان شده و گرمای داخلی ساختمان ها را می توانند کاهش دهد .علاوه براین اثرتعدیلی درختان و فضای سبز روی دمای شهرها سبب می شود که مصرف انرژی لازم برای تبریدانتشار گازهای گلخانه ای متصاعد شده از واحدهای مولد انرژی کاهش یابد . کاهش دما در شهرها دراثرتعریق وسایه نه تنها سبب صرفه جویی درانرژی بلکه سبب صرفه جویی د رمصرف آب نیز می شود.

طبیعت و رشد کودک:

قرارگیری درمحیط غنی وپیچیده طبیعت، مغز وتفکر را غنی و پیچیده می کند هوش را بالا می برد. طبیعت در کنار الهام بخش بودن،هیجان،کنجکاوی،احساس ترس و رقابت را در کودکان بیدار میکند و به رشد شخصیت وبلوغ عاطفی او کمک می کند.اهمیت فضاهای سبز شهری تا بدان حد است که امروزه وجود این کاربری به عنوان یکی ازشاخص های توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید.

انواع فضاهای سبز

فضاهای سبز در وهله نخست به فضاهای سبز و سطوح سبز، و در مرحله بعد به شهری و غیرشهری تقسیم میشوند. تفاوت فضای سبز و سطوح سبز از نظر اکولوژیکی در این است که سطوح سبز (مثلاً زمین ورزشی چمنکاری شده) نمی تواند مانند فضای سبز شبه جنگلی در کاهش آلودگی صوتی مؤثر باشد و یا به نحو مطلوبی سبب کاهش دما شود. براساس این تقسیم بندی، فضاهای سبزعبارتنداز:

الف) فضای سبزعمومی   

 ب) فضای سبزنیمه عمومی

ج) فضای سبز خیابانی

  سطوح سبزعبارتنداز:  الف) سطوح سبزعمومی  

                                 ب) سطوح سبزخیابانی  

                                 ج) چمنهای ورزشی.

 فضاهای سبز عمومی واجد بازدهی اجتماعی میباشد و برای عموم مردم برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح قابل استفاده است و معمولاً پارک نامیده میشود. فضاهای سبز نیمه عمومی دارای بازدهی اکولوژیکی هستند اما تعداد استفاده کنندگان آنها محدود است. محوطه های باز ادارات ، پادگانها و بیمارستانها ، نمونه هایی از این فضاها می باشند. فضاهای سبز خیابانی ، درختکاری حد فاصل مسیرهای پیاده رو و سواره رو و همچنین فضاهای میادین و یا زمینهای پیرامون بزرگراهها و خیابانها را شامل میشود.سطوح سبز شهری نیز زمینهای ورزشی چمنکاری شده و جزیره ها و...  را شامل میشود که عمدتاً جنبه زیبایی شناختی دارد و تا حدی نیز واجد بازدهی اکولوژیکی می باشند.

 اثرات فضای سبز شهری از دیدگاه زیست محیطی عبارتند:

الف) کاهش آلودگی هوا وجذب گرد و غبار

ب) کاهش آلودگی صوتی

ج) بهبود شرایط بیوکلیماتیک در شهرو تولید اكسیژن

د) افزایش نفوذپذیری خاک

ه) تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط زیست شهری و افزایش کیفیت آبهای زیرزمینی
و) جذب پرتوها

ز)تولید فیتونسید :درختانی مانندگردو،كاج ،اكالیپتوس،بید،افراو... از خود ماده ای به نام فیتونسید درفضا رها میسازند كه برای بسیاری ازباكتریها و قارچهای تك سلولی وبرخی ازحشرات ریزاثركشندگی دارد.ولی برای انسان اثر فرح بخشی دارد.

ح) تعدیل آب و هوا:
درختان با تعریق و تعرق خود نقش حساسی در كاهش دمای میكروكلیما و افزایش رطوبت نسبی هوا ایفا می كنند.فضای سبز شهری به عنوان بخش جاندار محیط شهری مکمل بخش بیجان شهر ، یعنی ساختار کالبدی شهر ، می باشد.

استانداردهای فضای سبز

تعیین سرانه فضای سبز تا حد زیادی بستگی به خصوصیات بیوکلیماتیک منطقه و شهر دارد ، لذا سرانه فضای سبز در یک شهرکویری و یا یک شهر بزرگ مانند تهران با یک شهر ساحلی در مازندران متفاوت است.  سرانه متعارف و قابل قبول فضاهای سبز شهری در شهرهای ایران بین 7 تا 12 مترمربع برای هر نفر است که در مقایسه با شاخص تعیین شده از سوی محیط زیست سازمان ملل متحد ( 20 تا 25 مترمربع برای هر نفر)میباشد. مفهوم سرانه فضای سبز تنها میتواند برای آن نوع فضای سبز به کار رود که برای گذران اوقات فراغت، بازی و تفریح مهیا شده است. مکان یابی در احداث فضای سبز از نکات مهم بشمار میرود،لذامتخصصین معتقدند که: پارک باید در جایی باشد که زندگی در آن موج میزند ، جایی که در آن ، فرهنگ و فعالیتهای بازرگانی و مسکونی است. بر این اساس مکان یابی فضای سبز باید از اصولی چون «مرکزیت ، سلسله مراتب و دسترسی » تبعیت کند .  : مرکزیت فضای سبز به این مفهوم است که فضای سبز حتی المقدور در مرکز محله ، ناحیه و یا منطقه شهری مکان یابی شود. یکی از معیارهای دیگری که در مکان یابی فضای سبز باید به آن توجه شود ، معیار «دسترسی » است. تا بدین طریق هم جمعیت بیشتری از آن استفاده کند و هم امکان نظارت اجتماعی و امنیت پارک افزایش یابد.
●نقش گیاهان در كاهش آلودگی صدا:
امروزه دانشمندان ثابت كرده اند كه درختان و درختچه های می توانند در كاهش آلودگی صدا مؤثر باشند اگرچه خود صدا ممكن است رشد گیاه را به مخاطره می اندازد. كاهش رشدی در حدود۴۱% دریك مزرعه توتون كه در معرض صدای شدید قرار گرفته ، دیده شده است. به هر حال كیفیت كاهش صدا در درختان و درختچه های مختلف برحسب اندازه برگ ، تراكم شاخ و برگ ، نوع و بلندی درخت تفاوت دارد.
با آزمایشهایی كه به عمل آمده دیده شده كه درختان و فضای سبزی كه درحاشیه خیابانها ایجاد شده است اثركاهندگی بیشتری نسبت به دیوارهای صداگیرپیش ساخته و مصالح ساختمانی دارند.با این حساب نقش فضای سبز در كاهش آلودگی صوتی و كاهش هزینه های ساختمانی (دوجداره شدن پنجره ها و دیوارهای بلند) و زیبایی شهر كاملاً مشخص می شود.

زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
                                     امتحان ریشه هاست
                                             ریشه هم هرگز اسیر خاک نیست...

 

[ یکشنبه بیستم آذر ۱۳۹۰ ] [ 9:2 ] [ داداش پور ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب